Dress code jako vizitka aneb proč nelze podcenit výběr vhodného oděvu
29.11.2016, pravniradce.ihned.cz, Lukáš Šikel
Dress code je neodmyslitelnou součástí právnické profese. Ve světě advokacie vyjadřuje profesionalitu a pomáhá navazovat důvěrný vztah s klienty. Zároveň podtrhává důležitou funkci povolání. Již minulý rok Česká advokátní komora úpravou etického kodexu stanovila, že během výkonu povolání musí advokát i koncipient nosit společenský oděv. Jinak jim hrozí kárné řízení.
Etický kodex České advokátní komory přesný vzhled oděvu neudává, každý advokát proto pojem "společenský oděv" vnímá trochu jinak. Jak se tedy správně obléci?
CO SE U MUŽŮ SLUŠÍ
Oblek
Oblek je považován za typický znak právnického povolání. Díky němu advokát lépe navozuje důvěrný vztah s klientem a budí respekt. Advokát by měl při výkonu svého povolání nosit obleky tmavších barev. Akceptovatelné jsou tmavě šedé, tmavě modré, černé. Vzhledem k tomu, že oblek je vizitkou advokáta, měl by celkově perfektně sedět na postavě. Proto je u konfekčních obleků často nutné zvolit vhodné úpravy, jako například zúžení jednotlivých partií, často je pak potřeba zkrátit nebo prodloužit délky rukávů a kalhot. "Délka rukávů saka by měla být po kost nebo linii, kde se ohýbá zápěstí," vysvětluje módní konzultantka Viola Fetisová. Za vhodnou délku kalhot lze dle klasických pravidel považovat takovou, kdy nejsou vsedě vidět ponožky, nicméně i délka nohavic se mění společně s trendy a cílem může být i to, aby ponožka naopak vynikla.
Košile
Pokud by advokát oblékl velmi dobře pasovaný oblek a s volbou košile by si již nedal záležet, mohla by celá snaha přijít vniveč. Je nutné, aby byla z kvalitního materiálu, aby skvěle seděla, pod oblekem nevytvářela nepřirozené záhyby. Měla by být světlá a jednobarevná. Nejjistější volbou je košile bílá, přijatelné jsou i košile nejsvětlejších modrých odstínů a smetanové. Vhodným vzorem košile může být i jemný proužek. Dále je nutné myslet na délku rukávů. "Košile by měla být vidět zespodu rukávů saka a být delší o přibližně centimetr a půl," dodává Viola Fetisová.
Oxford, či Derby?
V souvislosti s obuví je vhodné mluvit o 2 základních typech bot, a to Oxford a Derby. "Oxfordky" jsou vhodné hlavně k formálnímu oblečení, mají uzavřené šněrování a lze je poznat často i tak, že špičková část boty je našitá na šněrovací části. Obuv typu Derby má šněrování otevřené a šněrovací část je u nich našitá na špičkové části boty. Měly by být vhodné především k neformálním příležitostem, například ke smart casual outfitům, "Přesto u většiny mužů vypozorujete, že je nosí i k oficiálnějším oblekům," říká Fetisová. Klasické černé lakýrky jsou obuví pro slavnostní příležitosti a hodí se spíše k white tie (fraku) a black tie (smokingu). Boty musí být vždy nakrémované a vyleštěné ze všech stran.
Kravata a jiné doplňky
K vhodnému obleku a skvěle pasující košili je třeba zvolit i kravatu. Ta by měla mít klasičtější barvu, případně vzor. Neměla by tedy například křiklavým vzorem vybočovat z celkového dojmu outfitu. Oblek lze doplnit i kapesníčkem v kapse saka. Pokud je v barvě košile a skládaný, je ideálním doplňkem téměř pokaždé, lze ale vybrat i takovou verzi, která po zvážení celkový dojem podtrhuje. Verze kapesníčku sladěného s kravatou se však nedoporučuje.
Trendy obohacující klasiku
I v oblasti dress code v advokacii lze pozorovat nejrůznější trendy. Pokud jsou vhodně a decentně zvolené, na serióznosti advokáta neubírají, ba naopak. Podle slov Ladislava Špačka, specialisty na etiketu a komunikaci, jsou však trendy spojené s větší ležérností nepříliš vhodné, vyzrálá osobnost advokáta by pak takovým módním trendům měla odolávat a tíhnout spíše ke klasice. "V poslední době jsou trendem například barevné ponožky, úzké nohavice a zkrácené délky kalhot, velmi vypasovaná saka, úpletové a vlněné kravaty, vlněné kapesníčky do kapsy v saku nebo i barevné tkaničky," uvádí Viola Fetisová a zároveň zdůrazňuje důležitost souladu jednotlivých doplňků: "Zvolí-li si dotyčný tmavě modrý oblek a do hnědých bot si dá tmavě modré tkaničky, je to trendy, ale zároveň i decentní. Pokud si ke stejnému obleku vezme tyrkysovou kravatu i tkaničky a třeba i ponožky se vzorem, už by to směřovalo k 'výstřelku'."
A CO DÁMY?
Kostýmek, pouzdrové šaty a sako
Ženy mají při volbě outfitu větší možnost výběru, s tím se pojí také nutnost více přemýšlet nad všemi detaily tak, aby celkový dojem, kterým na klienta advokátka působí, byl žádoucí. "Šaty a sukně by dle pravidel měly mít délku u kolenou, nejvýše těsně nad kolena, tmavší punčocháče v zimě, halenky a košile vhodné zvolit taktéž jako u mužů nejlépe bílé barvy, nebo nejsvětlejších odstínů smetanové, světle modré, světle růžové," vypočítává Viola Fetisová. Topy by pak měly sahat vždy více ke krku a neměly by postrádat rukávy. Dle módní konzultantky je však toto pravidlo například v letních měsících na ústupu.
Lodičky
Vhodnou obuví pro advokátku jsou lodičky s uzavřenou špičkou, které by dle pravidel měly mít podpatek ve výši 5-7 centimetrů. Lze se setkat i s vyššími podpatky, je však nutné, aby lodičky působily sofistikovaně a moderně, žena se v nich cítila dobře, a hlavně aby v nich uměla chodit.
Doplňky a líčení
Právnička by se také měla vyhnout příliš výrazným šperkům, vyzývavým výstřihům, které však lze decentně zahalit šátkem. V oblasti doplňků mají ženy spoustu možnosti a kombinací na výběr. Sama žena by měla dle vlastního uvážení dospět k tomu, zdali je její outfit sladěný. "Jednoduché a jednobarevné pásky a šály dodávají outfitům na upraveném vzhledu, přinášejí více elegance a šarmu," vysvětluje Fetisová. Punčocháče lze vynechávat v letních měsících. V zimě se doporučuje nosit punčocháče v tmavších odstínech. Verze v tělové barvě byla dlouho považována za evergreen konzervativního stylu oblékání, Viola Fetisová však upozorňuje, že se používá čím dál méně. Takové punčocháče musí být opravdu kvalitní, pečlivě vybrané, ladit s barvou těla, jinak mohou působit až neesteticky.
Ohledně líčení je potřeba dát přednost serióznímu vzhledu před nánosy make-upu. Nejvhodnější je zvýraznění očí pomocí řasenky a lehké zmatnění pleti pomocí pudru, případně mírné zahlazení nedokonalostí make-upem. Pokud advokátka zvolí oční stíny, jsou vhodné decentní přirozené a přírodní odstíny.
Baleríny jako trend
I u žen lze pozorovat mnoho módních trendů, které při vhodném zvolení podtrhují serióznost advokátky. "Co se týče bot, nosí se i loafers, balerínky, mokasíny a jakékoliv elegantnější boty s uzavřenou nebo mírně otevřenou špičkou, pevnou, ale tenčí, elegantní podrážkou," vysvětluje Viola Fetisová.
VOLNĚJŠÍ REŽIM
Mnoho advokátních kanceláří přiznává, že ve dnech, kdy advokáti nemají jednání u soudu ani schůzku s klientem, volí pro práci v kanceláři pohodlnější outfit. Důvodem je i důraz kanceláří na uvolněnou atmosféru. V případě, že je nutné sejít se s klientem ve dnech, kdy to nebylo v plánu, by měl mít advokát v kanceláři připravený vhodný oděv na převlečení.
O ležérních trendech se vyjádřil i Ladislav Špaček. "Můžeme povolit u neformálních schůzek v kanceláři 'izraelský protokol' (sako a košili bez kravaty), nepřipustíme ale prvky streetové módy v kontaktu s klientem (košile s krátkým rukávem, volné kalhoty nebo džíny, mikiny, svetry)." Tendenci k uvolňování pravidel oděvu lze pozorovat z velké části u mladší generace advokátů a advokátních kanceláří. "'Omladina' si musí co nejdříve uvědomit odpovědnost vůči veřejnosti. Chápu, že ležérnost je pohodlnější než sebekázeň vyjádřená oblekem, ale na free style máme dost prostoru doma nebo o dovolené," vyhrazuje se Špaček.
Vždy je důležitá příležitost
Pro volbu uvolněnějšího dress code je nutné rozhodovat se podle příležitosti. Lze si představit, že advokát přijde na schůzku se stálejšími klienty v obleku světlejšího odstínu. "I různé varianty klasičtější kostky nebo proužků a v zimě více hrubé struktury vlny jako tvíd, ale i separátní sáčka a chino kalhoty, boty jako Oxford, Derby, Monk a loafers," vyjmenovává Viola Fetisová. U advokátek se pro běžnější interní záležitosti nebo i školení, konference, prezentace mohou kombinovat kalhoty a sukně i se samotnou košilí, halenkou nebo topem, svetříkem, kardiganem či vestou a outfit podtrhnout šátkem. Na běžnější nošení pak mohou zvolit z barevných kombinací sytějších odstínů modré, béžové, růžové a fialkové, je možné sáhnout i po decentnějších vzorech.
ÚPRAVA V ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍCH
Advokátní kanceláře mohou zvolit způsob, jakým stanoví vhodný oděv pro výkon povolání. Většina z nich předpokládá, že jejich zaměstnanci mají takovou sebereflexi, že sami uznají za vhodné, jak se mají oblékat, samozřejmě v souladu s kodexem vydaným Českou advokátní komorou. Jinou možností je pak vydání interního předpisu, který určuje, jak se mají zaměstnanci oblékat.
Casual Friday
V posledních letech se rozmohly tzv. Casual Fridays, během kterých je zaměstnancům oproti jiným pracovním dnům povoleno zvolit více neformální outfit. Dá se totiž předpokládat, že v pátek advokáti nemají naplánováno příliš schůzek s klienty, i jednání u soudů bývá oproti ostatním dnům méně. V případě opaku však samozřejmě platí důraz na společenský oděv.
Během volnějších dnů je vhodné obléct tzv. business casual či smart casual, které je nutné rozlišovat od tzv. street casual. Business casual zahrnuje trička s límečkem, svetry, kalhoty, kdežto street casual znamená džíny, tenisky, trika bez límečků.
Ústupky v kancelářích
Ptali jsme se advokátních kanceláří na to, zdali pro své zaměstnance povolují ústupky v odívání právě během již zmíněných Casual Fridays, či zdali je dress code stanoven přísně po celý týden. Většina kanceláří se shoduje na tom, že jednotliví zaměstnanci jsou schopni sami odvodit, kdy je vhodné zvolit přísnější outfit, nebo kdy je možné od něj upustit. V advokátní kanceláři Rödl & Partner pak oděv upravuje interní předpis.
Partner advokátní kanceláře Rowan Legal Josef Donát udává, že režim odívání v kanceláři je přísný, a to i přesto, že pravidla interní předpis neurčuje. "Jako u lékaře očekáváte, že přijde v bílém plášti, instalatér v montérkách, tak advokát by měl být ustrojen v obleku, a ne v tričku a volnočasových kalhotách. Proto nevidíme rozdíl mezi prací v kanceláři, schůzkou s klientem nebo stáním u soudu," vysvětluje Donát. I on však přiznává, že se lze shledat ústupky a přivřít oči i nad džínami například v případě, kdy v pátek nemá advokát jednání a po práci odjíždí za rekreací mimo Prahu.
Džíny nelze nosit dle slov Jany Švédové, PR managerky z Rödl & Partner, ani v jejich advokátní kanceláři. Jsou prý nevhodné stejně jako piercing a tetování na viditelném místě. Naproti tomu volnější režim je pro odívání stanoven v advokátní kanceláři Glatzová & Co. Partnerka kanceláře Dana Schweigelová přiznává, že před rokem od přísného dress code upustili a dnes se oblékání řadí spíše ke smart či business casual. Takový způsob odívání zvolili i zaměstnanci Dentons, a to v průběhu celého týdne, výjimečné "casual" dny tedy nebylo dle slov office & HR managerky Miroslavy Kubicové třeba zavádět.
V advokátní kanceláři Žižka & Partners je možné se setkat u advokátů i s džínami, ale pouze v případě, že jsou vhodně zkombinovány se společenskými botami a košilí (u žen s halenkou apod.). Společně s advokátní kanceláří Weil, Gotshal & Manges mají také zavedené Casual Friday, který se však odvíjí právě od toho, jaký program advokát v pátek má.
Pro ostatní zaměstnance advokátní kanceláře, jako jsou například lidé z oboru účetnictví a IT, nebývá dress code tak striktně stanoven. Partner advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges Martin Kramář však přiznává, že právě pro zaměstnance IT i přes volnější režim existují určitá pravidla, která musí dodržovat.
Saunování po právnicku aneb s oblekem v létě
V létě, kdy teploty sahají přes tropických 30 stupňů, může znamenat předepsaný oděv převážně pro pány poměrně nepříjemnou záležitost. Proto jsou akceptovány ústupky, které se znovu týkají pouze práce v advokátní kanceláři. V případě jednání s klienty je nutné v obleku a košili s kravatou vydržet.
V advokátní kanceláři Rödl & Partner v letních měsících povolují košile s krátkým rukávem, a to i bez kravaty. Podle Shcweigelové z Glatzová & Co. je zase pro oděv v letních měsících nutné použít selský rozum, tedy lze akceptovat ústupky, ale na jednání s klienty nebo k soudu nelze logicky přijít v kraťasech.
ETICKÝ KODEX ČAK
Nedodržení předpisu České advokátní komory, který stanovuje, že advokát musí během jednání s klientem i u soudu nosit společenský oděv, je podmíněno případným kárným řízením ze strany komory. "Je však pravdou, že různí advokáti chápou termín 'společenský oděv' odlišně, takže zatímco jeden striktně dodržuje tmavý oblek s vázankou, jiný přijde v rozhalence nebo polo triku a sportovním saku," vysvětluje Monika Novotná, advokátka z Rödl a Partner. V této souvislosti odkazuje na Slovenskou advokátní komoru, která stanovila přesná pravidla pro oděv žen a mužů. Uzavírá, že u advokátů z mezinárodních advokátních kanceláří přešlap proti společenskému oblečení nezaznamenala, protože takové kanceláře mají často interní předpisy, které stanovují přísnější pravidla odívání.