Světlík hájí svou insolvenční správkyni
19.9.2016, Lidové noviny, str. 13, Tomáš Plhoň
Strojírenský holding Vítkovice miliardáře Jana Světlíka dál bojuje o přežití své energetické větve.
Nepřítelem přitom nejsou jen dluhy, ale i tajemná společnost Wetag, která insolvenční při odstartovala.
Miliardář, strojírenský magnát, mecenáš umění a v posledních měsících také muž, který musí odvracet spousty problémů. Majitel holdingu Vítkovice Jan Světlík bojuje o budoucnost tří zadlužených firem, které procházejí insolvenčním řízením. Nad dvěma z nich již soud vyhlásil úpadek.
Pravda, Světlík má mocného spojence – zkušeného zákulisního hráče a lobbistu Martina Ulčáka, někdejšího šéfa Socialistického svazu mládeže. Ten už v polovině léta skoupil pohledávku Vítkovic v hodnotě 800 milionů korun, čímž zřejmě pomohl strojírenskému holdingu udržet se nad vodou. I tak mají ale Vítkovice co dělat, aby odrazily výpady tajemné společnosti Wetag.
Ta útoky na Vítkovice zahájila a ve své ofenzivě pokračuje. Prakticky jakýkoliv krok, který Vítkovice v rámci insolvence učiní, Wetag napadá. Čerstvě v insolvenci jedné z dceřiných společností holdingu – firmy Vítkovice Envi. Tu poslal Světlík do insolvence sám a soud mu povolil reorganizaci. V jejím rámci by běh společnosti měl zůstat zachován za postupného umořování dluhů. Jenže Wetag proti tomu koncem minulého týdne podal odvolání a tvrdí, že Vítkovice nehrají fér hru.
Proč? Jak LN informovaly, už samotný vznik společnosti Vítkovice Envi budí otázky. Holding firmu založil teprve na konci loňského roku a převedl na ni zdravou část své nejzadluženější části, Vítkovice Power Engineering, v hodnotě přes sto milionů korun. Tento postup se nelíbil ani Komerční bance, která je hlavním finančním domem úvěrujícím holding.
Spor o správkyni Hepperovou
Problematickou má být i osobnost insolvenční správkyně Evy Hepperové. Tu si navrhlyVítkovice samy a Wetag upozorňuje, že by k nim mohla mít zvláštní vazby. Opavská správkyně Hepperová totiž v minulosti několikrát spolupracovala s advokátkou KateřinouMartínkovou, s nížmimochodem sdílí i kancelář.
„Kateřina Martínková je rovněž insolvenční správkyně, ale především právně zastupuje společnost Vítkovice Power Engineering,“ tvrdí Wetag v odvolání, kterým chce povolení reorganizace zvrátit. Podle něj bylo od počátku cílem Vítkovic získat na pozici správkyně právě Hepperovou, aby ji později soudy na stejný post dosazovaly i v rámci jiných insolvencí týkajících se holdingu.
Kdo je správkyně Eva Hepperová? Na dotazy zaslané prostřednictvím LN neodpověděla, nicméně v poslední době se její jméno objevilo ve sporu mezi několika českými insolvenčními správci.
V rozhovoru pro server Česká justice ji insolvenční správce a advokát Michal Žižlavský obvinil, že proti němu vede manipulující mediální kampaň (že nemá platnou zvláštní zkoušku – pozn. red.). Jeho slova k Hepperové jsou ale přinejmenším zajímavá. „Vzniklo totiž podezření, že může jít o činnost organizované skupiny, která má zájmy v ostravském regionu, jež by mohly souvisets medializovaným případem Vítkovic,“ uvedl Žižlavský v rozhovoru v polovině srpna, tedy ještě předtím, než se jméno Hepperové vůbec v insolvenci Vítkovic objevilo.
Samotný holding považuje debatu o osobě správkyně za absurdní. „Vždyť soud jmenoval kromě ní ještě odděleného insolvenčního správce, aby posoudil přihlášené pohledávky. O nějaké podjatosti tedy nemůže být vůbec řeč,“ říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Podobná přetahovaná probíhá i v insolvenčním řízení, které se týká společnosti Vítkovice Gearworks. Ta zatím v úpadku není a rovněž usiluje o reorganizaci. Wetag nicméně protestuje a obviňuje Světlíkův holding, že schválně poslal soudu špatně čitelné seznamy majetku. Zároveň prohlašuje, že soud postupuje tak, jak se Vítkovicím zrovna hodí.
„Nečitelnost seznamů nám soud oznámilamy po zjištění, které části jsou nečitelné, zjednáváme nápravu... Bohužel musímkonstatovat, že zájmem Wetagu Invest je vždy jen konkurz dané společnosti, na kterou byl podán insolvenční návrh,“ dodala Kijonková.
Komárek, nebo někdo další?
A kdo tedy stojí za společností Wetag? Na to, že vznikla teprve před necelými dvěma roky, stačila malá brněnská firmička se základním kapitálem dvou milionů korun způsobit slušný povyk. Soudě dle jejího sofistikovaného právního postupu se zdá, že za nitky musí tahat někdo mnohem silnější v pozadí.
Už několikrát v té souvislosti padlo jméno miliardáře Karla Komárka, jehož finanční skupina KKCG je Světlíkovýmodvěkým rivalem. Byť on sám své angažmá ve Wetagu několikrát popřel, dle posledního vývoje se zdá, že na spekulacích by mohlo být něco pravdy. Jeho poslední přípisy totiž zpracoval advokát Martin Krechler.
Dle jeho uživatelského profilu na sociální síti LinkedIn ještě donedávna pracoval v právní kanceláři Glatzová & Co., která s KKCG vminulosti poměrně aktivně spolupracovala, a to i v rámci Komárkových sporů s Vítkovicemi.
„Pan Krechler už z kanceláře paní Glatzové odešel před třemi roky a podle mých informací už s ní nemá nic společného. Takže ne, nejde tady o žádné zvláštní propojení,“ uvedl pro LN zdroj blízký Komárkově skupině, který si přál zůstat anonymní. Na skutečnou odpověď si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
TŘI HRÁČI KOLEM VÍTKOVIC
Martin Ulčák Bývalý šéf SSM, podnikatel a mocný zákulisní hráč. Kromě obchodů s tabákem je aktivní i v těžebním průmyslu. Kromě toho, že se nedávno přihlásil po boku byznysmenů Petra Otavy a Petra Pauknera jako zájemce o záchranu OKD, se již dlouho pohybuje kolem Vítkovic. Už roku 2008 prodal Světlíkovu holdingu svou firmu Spojené slévárny za zhruba čtvrt miliardy korun a minimálně od té doby je považován za jeho spojence.
Jan Světlík Vlastník strojírenského holdingu Vítkovice, kde ještě před listopadovým převratem začínal svou kariéru. V roce 1999 získal za půl miliardy korun firmu Vítkovice Lahvárna a s její pomocí o několik let později odkoupil i celou strojírenskou skupinu. Od roku 2015 zahájil ústup z aktivního managementu, to ale kvůli potížím v energetické větvi holdingu zřejmě nebude tak jednoduché.
Karel Komárek Jeden z nejbohatších Čechů, vlastník skupiny KKCG, kterou založil v roce 1995. Jeho spory s Vítkovicemi jsou dlouhodobé. Největší spory panovaly okolo podílů bývalých akcionářů Davida Berana a Petra Novotného, kteří vlastnili polovinu firmy Vítkovice Holding. Část sporných akcií časem převzala Komárkova KKCG, která o vliv ve Vítkovicích bojuje dodnes. Spekuluje se, že by Komárek mohl stát za tajemnou společností Wetag.