Jeden živoří, druhý sponzoruje fotbalový klub
23.5.2016, Lidové noviny, str. 15
PRÁVNÍ BAROMETR
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce osekat odměny exekutorů postupně až o dvě třetiny. Řada právníků v pravidelné anketě LN to ale považuje za populistický krok bez důkladné analýzy, který může zkomplikovat vymáhání práva v Česku.
Plán na razantní snížení exekutorských odměn Pelikán odůvodňuje jejich příliš vysokými příjmy. „Běžný advokát si měsíčně vydělá 60 tisíc korun, soudce okresního soudu 97 tisíc. A průměrný exekutor? Ten si podle dat finanční správy vydělá každý měsíc 348 tisíc korun,“ uvedl ministr na mimořádném sněmu Exekutorské komory před dvěma týdny. „Opravdu nevím, proč by exekutoři měli vydělávat statisíce,“ dodal.
Podobně to vidí i někteří další právníci, dle nichž by příjmy exekutorů měly odpovídat výdělkům jiných právnických profesí. Jenže proti plánům ministra Pelikána se jinak z právnického stavu ozývá především kritika. „Argument bohatstvím považuji za populistický,“ říká jeden z respondentů ankety, které jako vždy necháváme v anonymitě. „Když se pan ministr ohání tím, že exekutor si za měsíc vydělá 350 tisíc, tak mi to připomnělo Miloše Jakeše, jenž podobně mluvil o Haně Zagorové,“ glosuje další právník.
Příjmy klesají, náklady rostou
Řada respondentů se pozastavila nad tím, že ministerstvo nepředložilo žádné argumenty kromě domněle vysokých platů exekutorů: „Nevím, jestli jsou příliš bohatí, ale určitě by před snížením odměn exekutorů měla být provedena analýza této problematiky.“
Exekutoři na nedávném sněmu své komory odmítli, že by průměrný příslušník profese vydělal 350 tisíc korun za měsíc. Mezi jednotlivými exekutorskými úřady totiž dnes panují velké rozdíly: „Zatímco jeden exekutor za současné výše odměny jen stěží uhradí náklady spojené s provozem úřadu, jiný soudní exekutor sponzoruje prvoligový fotbalový tým, rallye, právnické soutěže a láká věřitele billboardy umístěnými na hlavních silničních tazích.“
Právníci přitom upozorňují, že exekutoři nesou značné podnikatelské riziko. „Výdělky v řádu statisíců jsou s ohledem na povahu exekutorské profese zcela patřičné, byť to běžnému člověku může připadat divné. Na rozdíl od soudců a státních zástupců, kteří mají své jisté a i tak berou kolem sto tisíc zaměsíc, je exekutor podnikatel nesoucí značná rizika. Exekutor, který svoji práci dělá s dlouhodobou perspektivou, si výdělky podobné středním i větším podnikatelům zaslouží,“ říká jeden hlas z justice. „Snížení odměn exekutorů postupně až o dvě třetiny nepovažuji za spravedlivé. Tím spíše, když všechny ostatní náklady exekutorů - cena práce, energie či nájemné - neustále stoupají,“ myslí si jiný právník.
„Odměňování by mělo být nastavené tak, aby exekutoři i nadále svou práci chtěli dělat, a to kvalitně. Dnes totiž systém exekucí funguje extrémně dobře, ať už si o samotných exekutorech myslíme, co chceme. Málokdo si vzpomene na časy před tím, kdy se nedalo prakticky nic vymoct a celá agenda byla v režii soudů. Snaha ministra Pelikána mi zavání snahou o likvidaci celé profese exekutorů. A s tím upřímně nemohu souhlasit, ať už ministerstvo argumentuje, čím chce,“ doplňuje respondent z řad advokátů.
Poteče krev?
Zní také obava, že se ministerstvo snaží zbavit malých exekutorských úřadů na úkor několika desítek velkoúřadů: „Velkým exekutorům to o něco sníží zisky, ale příliš jim to neublíží. A naopak těm, kteří balancují na pokraji udržitelnosti existence svých kanceláří, to může způsobit i bankrot. Což prospěje těm velkým, kteří budou mít takto příležitost převzít zbytek agendy, kterou zatím vykonávají ti malí.“
Někteří respondenti navíc poukázali na některé praktické problémy, které by nastaly po uzavření většího množství exekutorských úřadů: „Ministerstvo není připraveno na vyřešení otázky, co s běžícími exekucemi v zaniklém úřadě, který nikdo nechce převzít.“
„Celková demotivace k vymáhání práva se prohlubuje. Nemůžeme být pak překvapeni tím, že se věřitelé uchylují k nelegálním způsobům vymáhání. Pokud přitom dochází k lámání údů a teče krev, tak tato krev nepřímo ulpívá i na rukou těch, kteří svými neuváženými kroky oslabují atraktivitu a účinnost legálních prostředků vymáhání práva v České republice,“ varuje jeden z oslovených advokátů.