Policie obvinila chomutovského soudce Nováka kvůli úplatku
16.3.2016, Zpravodajství ČTK
Od 7. odstavce jsme doplnili vyjádření ministerstva spravedlnosti a prezidentky Soudcovské unie.
Ústí nad Labem/Praha 16. března (ČTK) - Policie dnes zadržela soudce chomutovského okresního soudu Ivana Nováka a obvinila ho ze zneužití pravomoci a přijímání úplatků. ČTK to řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Případ souvisí s podmínečně propouštěnými z výkonu trestu, nikoli ale s někdejším senátorem a starostou Chomutova Alexandrem Novákem odsouzeným za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, o jehož podmínečném propuštění rozhodl soudce loni. Vedle soudce byl podle České televize zadržen a obviněn i advokát a bývalý kriminalista Josef Doucha.
Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že prezident Miloš Zeman s trestním stíháním soudce Nováka souhlasil.
Případem se zabývá protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení a úkony prováděl i v Chomutově," řekl ČTK mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Okresní státní zástupce v Lounech Radim Dragoun, který kauzu dozoruje, ČTK potvrdil zadržení soudce z trestního úseku chomutovského soudu a jednoho advokáta.
"Osoba (soudce) byla obviněna z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a ze spáchání zločinu přijetí úplatku. S touto osobou byla zadržena a bylo zahájeno trestní stíhání proti osobě advokáta. Ten je stíhán pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby spáchané formou účastenství a pro zločin podplácení," řekl Dragoun.
"O situaci víme, sami jsme ji iniciovali, sami jsme podali trestní oznámení na základě kontrolní a dohledové činnosti, která z naší strany probíhala na Okresním soudě v Chomutově," řekla Trejbalová. Krajský soud podle ní prověřoval podmínečná propuštění z výkonu trestu. Bližší informace s ohledem na vyšetřování sdělovat nebude. S podmínečným propuštěním odsouzeného někdejšího senátora Nováka ale podnět od krajského soudu nesouvisel. "Bylo to na základě jiných případů," doplnila Trejbalová.
Dragoun potvrdil, že kauza souvisí s podnětem od ústeckého krajského soudu. "Jedním z podnětů, na základě kterého byla kauza řešena, je nepochybně toto podání," doplnil. Policie a státní zastupitelství má 48 hodin na to, aby rozhodly, zda budou pro zadržené žádat vazbu. "Osoby byly zadrženy, to znamená, že tam musely být shledány nějaké důvody vazby. Je samozřejmě otázkou, zda se v 48 hodinách podezření rozptýlí, či zda bude potvrzeno. O jejich propuštění ani o tom, zda bude podán návrh na vzetí do vazby, nebylo rozhodnuto," dodal Dragoun.
Orgán, který zahájil trestní stíhání, musí podle zákona vyrozumět předsedu příslušného soudu a ministerstvo spravedlnosti. "Usnesení o zahájení trestního stíhání jsme obdrželi dnes odpoledne, musíme se s ním nejprve seznámit. Ministr je o případu informován a v nejbližších dnech rozhodne o případném dočasném zproštění výkonu funkce soudce," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Zproštění by trvalo až do pravomocného skončení trestního stíhání, přičemž po tuto dobu by soudce pobíral polovinu platu.
Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové má kauza negativní rovinu, protože jde o selhání soudce, což považuje za velký problém. "Je to narušení důvěry, kterou soudnictví potřebuje a musí mít. Ale nemůžeme se tvářit, že individuální selhání nejsou a neexistují," řekla ČTK.
Zároveň má podle podle Zemanové případ i pozitivní rovinu v tom, že zafungovaly kontrolní mechanismy. Chomutovský soudce byl zadržen po kontrole, kterou nařídil předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem kvůli pochybnostem při podmínečném propouštění vězňů. "Výsledkem kontroly bylo trestní oznámení na neznámého pachatele. Na základě tohoto oznámení došlo k zadržení soudce," doplnila Zemanová.
Někdejší elitní kriminalista Doucha, který je údajně druhým zadrženým, působí jako samostatný advokát. Jeho telefon hlásí, že "volaný je momentálně nedostupný". Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková ČTK řekla, že policie dnes u Douchy ve Vestci u Prahy provedla domovní prohlídku, při níž přítomný zástupce komory nepovolil vydání některých listin souvisejících s výkonem advokacie. Dokumenty jsou nyní zapečetěny v sídle komory a pokud se s nimi policie bude chtít seznámit, musí požádat o povolení soud.
Pokud by byl advokát vzat do vazby, byl by mu automaticky pozastaven výkon advokacie. Jestliže by byl stíhán na svobodě, komora s ním může zahájit řízení o možném pozastavení výkonu advokacie, které by trvalo až do skončení trestní kauzy.