Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Detektivové převezli exministra Langera do Olomouce, prohledávají jeho dům

13.10.2015, zpravy.iDNES.cz, iDNES.cz, Pavla Kubištová, ČTK

Policisté z protimafiánského útvaru přivezli v úterý večer do Olomouce exministra Ivana Langera, jehož dům od rána prohledávali. Detektivové z ÚOOZ kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci v průběhu dne zasahovali na několika místech v Praze a Olomouckém kraji. Zatím nebyl nikdo obviněn, podrobnosti policie údajně sdělí do tří dnů.

Policisté někdejšího ministra zadrželi v úterý ráno v Praze. Od úterního rána zároveň prohledávali jeho dům v Olomouci a kolem 19. hodiny tam bývalého politika i přivezli. Langer v jejich doprovodu vešel dovnitř, na otázky novinářů nereagoval. Dům od té doby střeží policisté v kuklách.

V objektu je i státní zástupce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Sdělil, že nemůže poskytnout žádné informace. Stejně reagoval vpodvečer olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Na otázku, na koho zásah míří, odmítl Ištvan odpovědět. „Konkrétní místa ani osoby nekomentujeme,“ uvedl. Stejný postoj volí i policie. Na  webu útvaru  pouze potvrdila, že zasahuje, detaily však odmítá jakkoli komentovat.

Protože je Langer advokát, při prohlídce jeho prostor musel být přítomen i člen České advokátní komory (ČAK). Mluvčí komory Iva Chaloupková to potvrdila, odmítla se ale vyjádřit k tomu, kde konkrétně se prohlídky konaly. Dopředu o tom prý advokátní komora nevěděla.

„Nás orgány činné v trestním řízení pouze obeznámí, neadresně a nejmenovitě, že hodlají u některého člena ČAK provést domovní prohlídku. Než se dojede na kontrétní místa ke konkrétnímu advokátovi, nikdy dopředu nevíme, ke komu a kam se jede. To nám nikdo nesděluje,“ řekla.

Pokud by vyšetřovatelé sdělili Langerovi obvinění, komora by s ním zahájila řízení o pozastavení činnosti. V případě vazebního stíhání se činnost pozastavuje automaticky. Jak ale dodala Chaloupková, nic takového se v tomto případě nestalo.  Zásah začal ráno, nejspíš souvisí s penězi na solární elektrárnu

Podle informací iDNES.cz Ištván kvůli případu v úterý v ranních hodinách navštívil osobně Policejní prezidium v doprovodu mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka, aby policejního prezidenta Tomáše Tuhého informoval o probíhajícím vyšetřování.

Podle něj indicie ukazují směrem ke korupci, podplácení a zneužití pravomoci veřejného činitele. „Úkony byly zaměřeny na jeden policejní útvar s celorepublikovou působností spadající pod prezidium a jedno krajské ředitelství,“ sdělil dále Tuhý.

Zásah má souviset se solární elektrárnou Ševětín v jižních Čechách. Nedávné informace časopisu Respekt hovořily o tom, že při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nestaly ( více o zátahu čtěte zde ).

Podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Jiřího Chvojky má solární elektrárna patřičnou licenci. „Pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla,“ řekl ČTK Chvojka.

Podle informací ČTK zasahovali policisté i na olomouckém hejtmanství či v domě podnikatele Ivana Kyselého. Zadrželi řadu osob. „Provádějí se domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na různých místech ČR,“ řekl Tuhý.

Tento postup pochválil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Jsem rád, že policie jde cestou, kdy se nebojí sáhnout do vlastních řad. Je to nepříjemné, ale ukazuje to, že vedení policie jde správným směrem,“ řekl ministr a dodal, že podnět k trestnímu stíhání uvnitř policie dala sama policie.

Policisté a státní zastupitelství by do tří dnů měli oznámit výsledky dosavadního vyšetřování. Ministr Chovanec doufá, že bližší informace budou dostupné už za den či dva.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi