Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Vyvoláváte hysterii a odsuzujete předem, vytýká policii advokátní komora

11.6.2015, zpravy.iDNES.cz, Pavla Kubištová

Česká advokátní komora vyjádřila ve čtvrtek ostrý nesouhlas s postupem policie v případě obviněného pražského právníka Martina Grubnera. Policie prý zveřejněním kauzy vytváří hysterii a pocit „odsouzení předem“. Grubnera policie zadržela v souvislosti s hospodářskou kriminalitou se škodou přes sto milionů korun.

Advokátům se nelíbí zejména to, že policie při informování o případu uvedla, že vyšetřovatelé jsou vystaveni tlaku ze strany obviněných například formou podávání stížností k inspekci, a že mezi obviněnými jsou lidé z advokátního prostředí.

„Česká advokátní komora (ČAK) důrazně nesouhlasí s podobnými prohlášeními, která jsou často vykonstruovaná a lživá a ve vztahu k advokátům vykonávajícím obhajobu dokonce mstivá s charakterem odplaty. Ohrazuje se proto proti takovému postupu policie,“ reagovala  ČAK v tiskovém prohlášení .

Policisté si však za svým postupem stojí. „Že některé z těchto osob jsou z právního prostředí a dokonce byli členy některého orgánu advokátní komory, to je prostě fakt. Další věci, které jsme sdělili, například že dochází k nepřímému nátlaku třeba formou trestních oznámení, víceméně potvrzuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů tím, že říká, že taková oznámení tam jsou,“ ujistil mluvčí policie Tomáš Hulan. Vyšetřovatelé prý chtěli obviněnému určit obhájce sami

K případu se ČAK vyjádřila proto, že v pondělí dostala zprávu „o flagrantních procesních pochybeních orgánů činných v trestním řízení v popsané trestní věci, které vedly ve svém důsledku k porušení práv obhajoby a porušení práva na spravedlivý proces“, jak uvádí v další části své zprávy.

„Dostupné informace totiž nasvědčovaly tomu, že si policejní orgány samy určily, kdo bude obhajobu trestně stíhaného advokáta provádět a kdo k němu bude mít přístup,“ doplňuje ČAK.

Tím, že byl obviněný Grubner vzat do vazby a odříznut od své kanceláře, byly prý zásadně porušena jeho práva. „Takový postup je zcela nepřípustný a měl by být příslušnými orgány trestního řízení neprodleně prošetřen,“ uvádí dále zpráva advokátní komory.

Podle Hulana má každý obviněný právo na výběr advokáta, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. „Ovšem každý, kdo má pocit, že došlo k porušení práva obviněného nebo svědka, má možnost se obrátit na státního zástupce, aby zjednal pořádek,“ doplnil Hulan.  Advokáti volají po prošetření postupu

Advokátní komora ve svém prohlášení také vysvětluje, že jako samosprávný orgán advokátů nevstupuje do trestních kauz a nepodává žádná trestní oznámení či jiná podání. V tomto případě však nejspíš učiní výjimku, jak avizuje na konci své zprávy.

„S ohledem na zveřejněná prohlášení policie nezbývá ČAK, než se obrátit na příslušné nadřízené orgány, aby nebyly nečinné a celou záležitost náležitě prošetřily a zajistily dodržování ústavně zaručených práv,“ končí tisková zpráva.

Policie informace k prošetřovanému případu zveřejnila ve středu ( více zde ). Uvedla, že mezi sedmnácti obviněnými je i bývalý člen kontrolní rady ČAK. Žádná jména ani názvy firem, které se do praní špinavých peněz údajně zapojily, policie nesdělila.

Jméno advokáta Martina Grubnera přinesla jako první televize Prima. Policie pouze sdělila, že jeden z hlavních obviněných byl vzat do vazby z obav, že by mohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování.

Trestné činnosti se obvinění dopouštěli podle vyšetřovatelů tím, že složitými finančními machinacemi převáděli peníze mezi desítkami firem a krátili stát na daních ( podrobnosti k fungování sítě zde ). Některé ze společností zapojených do zločinné sítě zanikaly záhy poté, co splnily svůj úkol, a nahrazovaly je nové.
 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi