Pelikánův zákon o státním zastupitelství bombardují ministerstva, soudy i odbory
13.5.2015, Právo, str. 3, Josef Koukal
Nejasný, neodborný, neúsporný, špatně odůvodněný, to jsou jen některé z mnoha charakteristik, jimiž označují v připomínkovém řízení nový zákon o státním zastupitelství oslovení odborníci. Samotní státní zástupci přitom v březnu vyjednaný návrh vítali a předjednán byl i na půdě vládní koalice.
Zásadní připomínky k němu nyní přesto vznáší nejen politická opozice, ale i soudci, koaliční partneři i pracovníci resortů ovládaných hnutím ANO, které delegovalo do funkce navrhovatele ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.
„Jsem přesvědčen o zbytečnosti navrhované úpravy, její protiústavnosti, nepromyšlenosti a v daném kontextu zákona o státním zastupitelství i věcné nesouvislosti. Měla by být v tomto rozsahu z dalšího legislativního procesu vypuštěna,“ uzavírá tvrdě svou obsáhlou dvanáctibodovou připomínku předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
Vnitru se nelíbí hranice 300 miliónů
Ministerstvo vnitra věnuje nejdelší pasáž připomínek plánovanému zavedení nového protikorupčního státního zastupitelství, tzv. speciálu.
Právníci ministra Milana Chovance (ČSSD) považují za neodůvodněné zvýšení hranice způsobené škody v případech, které by mělo speciální státní zastupitelství řešit, na 300 miliónů korun. Současná vrchní státní zastupitelství se ujímají případů se škodou od 150 miliónů korun.
„Tento kvalitativní posun nepovažujeme za efektivní v rámci boje proti korupci,“ zdůrazňuje ministerstvo.
„Upozorňujeme, že současná výše škody ve výši 150 miliónů korun nezpůsobuje kolaps vrchních státních zastupitelství, neboť počet případů, které takto dozorují, není nikterak velký,“ podotýká dále.
Vnitru navíc vadí, že by si žalobci ze speciálu podle navrženého zákona mohli jednotlivé případy, o něž mají zájem, libovolně vybírat.
Vedle kauz se škodou nad 300 miliónů korun jim totiž mají do klína spadnout i blíže nespecifikované kauzy z oblasti úplatkářství. „K tomu je zde dána možnost vybrat si fakultativně i kauzy méně závažné a zároveň jakoukoliv obligatorně příslušnou kauzu postoupit. To přináší riziko možného zneužívání takto široce a nepřesně ohraničené příslušnosti,“ upozorňuje Chovancův resort.
Babiš: Není to koncepční problém
Také ministerstvo financí, které řídí předseda ANO Andrej Babiš, vznáší k Pelikánovu pojetí speciálu připomínky.
Babišovu ministerstvu vadí vágní vymezení působnosti protikorupčního speciálu. Zatímco některé korupční trestné činy, jimiž se má zabývat, návrh zákona přímo vyjmenovává, jiné opomíjí.
„Postrádáme uvedení trestného činu pletich při veřejné dražbě a pletich při veřejné soutěži,“ podotýkají Babišovi právníci.
Vicepremiér však zdůrazňuje, že kritika nejde proti Pelikánovu zákonu jako celku.
„To jsou detaily řešené na ministerské úrovni, není to nic proti koncepci zákona,“ řekl včera Právu Babiš.
Lidovci chtějí kontrolu speciálu
Lidovci sice silová ministerstva neřídí, i tak mají připravené své argumenty pro jednání na úrovni koalice. „Pro nás je zásadní upravit řádnou kontrolu speciálu a přesně vymezit jeho věcnou působnost. Obojí v návrhu chybí,“ sdělil Právu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Návrh totiž s institucionální kontrolou speciálu nepočítá a jediné dovolání proti postupu jeho pracovníků by bylo k soudu.
***
Jsem přesvědčen o zbytečnosti navrhované úpravy Josef Baxa, předseda NSS