Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Bradáčová: Kauzy zdržuje lpění na formalitách

13.4.2015, Hospodářské noviny, str. 4, sur

Nejčastějším důvodem, proč ministerstvo spravedlnosti vyplácí lidem odškodnění, je příliš dlouhé rozhodování soudů. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové ale není vina na straně soudců. Jeden z hlavních problémů vidí v tom, že český trestní řád příliš dbá na formalismus. „Společně s přespříliš širokou škálou práv účastníků procesu to nakonec umožňuje, aby například obstrukce obviněných byly velmi účinné,“ říká Bradáčová v rozhovoru pro DVTV.
Průtahy připomněla v souvislosti s projednávanou kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Minulý týden padly první tresty, ale někdejší ministr zdravotnictví na rozsudek stále čeká. Soudce Robert Pacovský oddělil linii dalších obviněných od té Rathovy proto, aby aspoň část případu mohla dospět k závěru rychleji.
Například začátkem února musel soud znovu odročit projednávání kauzy, která se už vleče třetím rokem. Právnička Rathovy spolupracovnice Lucie Novanské se omluvila kvůli nemoci a zároveň si nepřála, aby ji v nepřítomnosti zastoupil spolupracující advokát. Takových pauz se během projednávání vyskytlo několik – jen ta, která předcházela právniččině chorobě, trvala skoro čtvrt roku.
Podle Bradáčové je řešení v novelizaci trestního řádu. „Bude se to muset zrevidovat a říci si, zda celá škála všech práv není na újmu základního práva, a to je právo na spravedlivé odsouzení v přiměřené době,“ uvádí žalobkyně, která stát zastupovala i v případu Mostecké uhelné.
Stávající trestní řád, který byl více než sedmdesátkrát novelizován, vychází z podoby platné od roku 1961. Jeho další novela by měla souviset s celkovou reformou justice, jejímž výsledkem by měly být rychlejší soudy. Ve zprávě pro vládu se k názoru, který zastává Bradáčová, hlásí i ministerstvo spravedlnosti. „Kladou se příliš vysoké nároky na formální aspekty dokazování, což znemožňuje usvědčit skutečné pachatele,“ stojí v dokumentu. O tom, jak trestní řád změnit, se vedou na ministerstvu debaty už osmým rokem. „Veřejnost očekává rychlejší řízení před soudem. Já také, ale při znalosti všech procesních pravidel a složitostí říkám, že proto musíme změnit trestní řád. A umím si představit, že v řadě míst to může být velmi nepopulární,“ dodává Bradáčová.
Mohou být nespokojení ti, které stát požene před soud, ale vyšší nároky čekají také na státní zástupce. Měli by více ručit za to, že před soudem zvládnou prokázat to, co tvrdí v žalobě.
***
Příliš mnoho práv na straně účastníků soudního procesu může být na újmu spravedlivého verdiktu v přiměřené době. Lenka Bradáčová vrchní žalobkyně v Praze

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi