Realitní kaneláře prosazují bezpečnější úschovu peněz
29.10.2014, Hospodářské noviny, str. 17, Martina Marečková
Případy, kdy nepoctiví makléři či advokáti okradou klienty o miliony, přiměly realitky k bankovní úschově peněz.
Realitní kanceláře začínají doporučovat klientům, aby při uložení peněz určených k nákupu nemovitostí volili takzvanou bankovní úschovu. Ta je totiž podle realitních odborníků mnohem bezpečnější než úschova u advokáta.
„Pro všechny naše kanceláře máme nastavenou celorepublikovou spolupráci s ČSOB, která je schopna poskytnout bankovní úschovy pro kteréhokoliv našeho klienta,“ sdělil HN Lubomír Milek, nový generální ředitel Century 21 pro Českou republiku.
Jedná se o vázaný účet mezi bankou, kupujícím a prodávajícím. „Kupující složí peníze do banky, ale na vnitřní účet banky, tedy nikoliv na účet, který by patřil jemu nebo prodávajícímu či komukoliv dalšímu,“ upřesňuje Milek. Banka uvolní peníze prodávajícímu až poté, co jsou splněny všechny podmínky smlouvy. Patří mezi ně především zápis nového majitele do listu vlastnictví katastru nemovitostí. Za zmíněný typ úschovy peněz u ČSOB lidé podle Milka zaplatí od pěti tisíc korun.
Neblahé zkušenosti Bankovní úschovu začala prosazovat finanční skupina RSBC, jež je od letoška majitelem realitních kanceláří Century 21. Nový vlastník se k bankovní úschově kloní kvůli kauze, ke které došlo za předchozího vlastníka. Reality 21, jedna z bývalých kanceláří ze sítě Century 21, v minulosti posílala své klienty k advokátovi Miloši Vlasákovi. Ten lidem před dvěma lety zpronevěřil z úschovy desítky milionů korun.
Skupina poškozených klientů se dosud vytrvale domáhá odškodnění, a letos v květnu podala na Reality 21 insolvenční návrh. Minulý týden ale vydal prvoinstanční soudce usnesení, kterým návrh poškozených zamítl s tím, že jejich pohledávky vůči Reality 21 nebyly prokázány. Poškození se proti tomu chtějí odvolat a mezitím o svém případu informovali v dopise veřejného ochránce práv. „Jsme přesvědčeni o tom, že pan Vlasák nejednal sám, a zazlíváme policii, že se o verzi spolčení nikdy pořádně nezajímala,“ řekl HN Jan Maršálek, poškozený klient bývalé realitní kanceláře Reality 21 a zároveň zástupce ostatních lidí, kterým advokát zpronevěřil peníze.
Přestože Century 21 podle Milka nepochybila, neboť Reality 21 byla nezávisle vlastněna a řízena, nabídla skupina RSBC coby nový majitel sítě letos na jaře pomoc. S Maršálkem se osobně setkal šéf skupiny Robert Schönfeld. Ke konkrétní dohodě však zatím nedošlo. Oblíbená, ale nespolehlivá Advokátní úschova přitom dosud byla pro klienty některých velkých realitních sítí volbou číslo jedna. „Bezkonkurenčně nejpopulárnější je úschova advokátní,“ potvrzuje šéf české sítě RE/MAX Hanuš Němeček. Ta, podobně jako Century 21, nabízí i úschovu notářskou a bankovní.
U advokátních úschov RE/MAX doporučuje svým klientům pouze kanceláří certifikované advokáty, kteří musí splnit určité podmínky. „Jednou z podmínek je, že výplatu peněz musí připodepisovat druhý advokát. Tak zamezujeme případům, kdy jeden advokát,sejde z cesty‘ a peníze z nějaké pohnutky zpronevěří,“ doplňuje Němeček.
O posílení ochrany finančních prostředků lidí usiluje prostřednictvím chystaného zákona o realitním zprostředkování ministerstvo pro místní rozvoj. „Kauzy posledních let ukazují, že ani advokátní úschova není jistotou, že složené peníze nemůže nikdo zpronevěřit,“ podotýká jeho mluvčí Veronika Várošiová.
Ministerstvo v rámci zákona počítá s tím, že pokud klient využije úschovu peněz přímo u realitního zprostředkovatele, tento bude povinen vést jeho prostředky na odděleném účtu. Ostatně takto už některé zavedené realitky postupují. „Peníze našich klientů považujeme za svaté. Vždy byly odděleny od peněz firmy a nikdy se na provoz firmy nepoužívaly,“ tvrdí Jiří Brož z karlovarské realitní kanceláře Loyd-reality. Tato společnost má zvláštní účet úschovy pro realitní kanceláře u Raiffeisenbank. Loyd-reality za využití této úschovy lidem podle Brože nic neúčtuje, je součástí provize realitní kanceláři v případě úspěšného zprostředkování obchodu.
Raiffeisenbank přitom tento typ účtu nabízí realitním kancelářím ojediněle. „Jedním z důvodů minimálního využití je i to, že riziko zpronevěry příliš neeliminuje,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Příkazy k úhradě ze zvláštního účtu úschovy provádí totiž majitel účtu, což je realitní kancelář, notář nebo advokát. „Není zde tedy ochrana před osobním selháním jednotlivce. Tady už musí fungovat charakter, morálka, tradice firmy a etická pravidla,“ míní Brož, jehož Loyd-reality funguje úspěšně více než 20 let.
Oddělené účty pro rezervační poplatek, provizi a chod společnosti má také síť realitních kanceláří Fincentrum Reality. Tyto účty podléhají kontrole auditorů. U této firmy dnes lidé nejvíce využívají advokátní úschovu, nově však připravuje i speciální účet pro úschovy kupní ceny. „Jsem přesvědčen, že půjde o nejbezpečnější řešení pro úschovu kupní ceny na českém trhu,“ uvedl Martin Fojtík, provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality. Další podrobnosti nesdělil, firma je chce představit začátkem roku 2015.
Jistota bankovní úschovy Například UniCredit Bank nabízí realitním kancelářím jistotní účty. Za otevření tohoto účtu si banka účtuje 0,3 procenta z vložené částky, minimálně však pět tisíc korun. „Jeho vedení je bez poplatku,“ upřesnil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
Jistotní účty mohou zajistit i developeři klientům, kteří si od nich kupují nové byty. „My jsme je používali při prodeji bytů v projektu Jinonická vyhlídka. Developer totiž čerpal u téže banky úvěr a dokázal tento produkt vyjednat. Myslím, že i to byl jeden z důvodů, proč se lidé nebáli a byty se tam prodávaly tak rychle,“ dodává Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality.