Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti se spojili proti žalobcům. Prý šikanují

9.6.2014, echo24.cz, Filip Nachtmann

Změnit trend rozšiřování moci státních zástupců a policie, to je hlavní důvod vzniku Unie obhájců České republiky. Prezidentem nové organizace je známý advokát Tomáš Sokol. Podle něj státní zastupitelství stále častěji přechází vlastní chyby a jeho moc nepřiměřeně roste.

Změnit trend rozšiřování moci státních zástupců a policie, to je hlavní důvod vzniku Unie obhájců České republiky. Prezidentem nové organizace je známý advokát Tomáš Sokol. Podle něj státní zastupitelství stále častěji přechází vlastní chyby a jeho moc nepřiměřeně roste.

„Impulzem k založení unie je aktuální postoj státního zastupitelství, které ani v případech zjevné nezákonnosti nepřizná chybu. Založili jsme spolek proto, že se u nás v tomto ohledu nic neděje a to chceme změnit,“ vysvětlují zakládající členové Unie obhájců ČR. Těmi jsou kromě Sokola i další respektovaní právníci: Tomáš Gřivna, Lukáš Trojan, Marek Nespala, Filip Seifert, Petr Toman a Václav Vlk.

Jako utržení ze řetězu
„Veřejný zájem na zjištění a potrestání trestných činů by měl převážit nad zájmem na ochraně základních práv a svobod. To je vyjádření jednoho státního zástupce, které jsem dlouho považoval za exces. Jenže tyto excesy se začínají kupit a podobné uvažování se pozvolna začíná měnit v trend. A tento trend je potřeba změnit,“ dodává svůj důvod pro vstup do unie Lukáš Trojan.

Advokáty přesvědčily k účasti v unii i konkrétní kauzy: Třeba nezákonné trestní stíhání bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho nebo aféra takzvaných trafik tří exposlanců ODS. „Chápu, že trestní stíhání může postihnout kohokoliv a nic proti tomu. Ale pokud se ukáže, že bylo od začátku nezákonné, jako třeba u pana bývalého policejního prezidenta, protože prostě nesmělo být vedeno, což konstatoval soud, očekávám nějakou reakci státního zastupitelství, které tu nezákonnost dozorovalo. Nikoliv postoj: 'Udělali jsme chybu, ale nevšímejte si toho',“ vysvětluje Sokol, podle nějž někteří státní zástupci stále častěji „káží vodu a přitom pijí víno“.

Předseda advokátní komory: „Advokát má v kanceláři samozřejmě i spisy jiných lidí. Policii do těchto spisů vůbec nic není a my máme bohužel negativní signály, že si policie tímto nelegálním způsobem snaží obstarávat informace.“

Podle Václava Vlka se začala celá věc vymykat kontrole už v 90. letech, kdy se prý policie chovala jako utržená ze řetězu. Chyb přibývalo, ale většinou procházely. Proto podobné chování začalo přebírat státní zastupitelství. „Došli jsme do stavu, kdy tu přestal být fér proces,“ je přesvědčený Vlk.
Šéf advokátů: Unie může být naším hlasem

Advokáti sdružení v unii obhájců jsou zároveň členy České advokátní komory. Její předseda Martin Vychopeň v pondělí vznik iniciativy přivítal. A to mimo jiné proto, že vrchní státní zastupitelství uložilo komoře dvakrát pokutu za to, že nevydala listiny advokátů požadované v trestním řízení.

„To jsou ty případy, které může unie komunikovat. Advokát má v kanceláři samozřejmě i spisy jiných lidí. Policii do těchto spisů vůbec nic není a my máme bohužel negativní signály, že si policie tímto nelegálním způsobem snaží obstarávat informace,“ prohlásil na setkání šéf komory Martin Vychopeň.

Prohlídek u advokátů – v jejich bytech i kancelářích – dramaticky přibývá. Jak deníku ECHO24.cz prozradil Vychopeň, zatímco v roce 2012 jich bylo sedm, loni už šlo o 27 prohlídek a letos jich do dneška advokáti evidují už 16.
Šikana, prohlídky a odposlechy

Unie se chce věnovat i problematice odposlechů, které stále častěji unikají ze spisů. Kupříkladu v kauze Nagyová jsou to právě obhájci, kteří podle policie i státních zástupců za úniky do médií stojí. Proti tomu jde podle prezidenta unie Sokola ale jen velmi těžko bojovat. Advokáti se ale zajímají především o odposlechy svých kolegů, které by se přitom měly ihned mazat.

„Česká advokátní komora se obrátila na policejní prezidium, aby nám sdělilo, kolik advokátů bylo odposloucháváno. Na to nám řeklo, že nevedou evidenci podle povolání. Je to velký nešvar a nespravedlnost. Je to zneužíváno a nadužíváno a není tam žádná kontrola,“ potvrzuje závažnost problému Vychopeň.

Unie obhájců chce už od počátku působit také směrem do regionů. Vše, co se řeší v médiích jako takzvané „velké kauzy“ je totiž podle advokátů jen odrazem dění v regionech.

„I tam jsou samozřejmě advokáti, kteří se s tím musí potýkat. Musíme lobbovat za to, abychom byli účastni při vzniku legislativy. Raketovým způsobem rostou nejen prohlídky u advokátů, ale i jejich stížnosti na šikanování,“ uzavírá Trojan.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi