Tomáš Sokol: Žalobci ztratili sebereflexi, dělají systémové chyby
9.6.2014, denik.cz
Praha - Nově založená Unie obhájců ČR chce upozorňovat veřejnost na chyby v postupech státního zastupitelství. Podle jejího prezidenta, advokáta Tomáše Sokola, ztratili žalobci sebereflexi. Na dnešní tiskové konferenci uvedl, že tyto chyby jsou systémové a namísto omluvy či kárných řízení přichází snaha je legalizovat. Zmínil se mimo jiné o nezákonném trestním stíhání svého klienta, policejního exprezidenta Petra Lessyho.
„Státní zastupitelství jako složka přestává vnímat, že se dějí chyby, nereaguje na ně a jeví se jí to, jako že je to v pořádku," prohlásil Sokol. „Systém se chová jinak, než by se chovat měl, systém se nechová fér," dodal.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman reagoval pro tak, že unii vnímá jako soukromou aktivitu některých advokátů. „Na rozdíl od pana doktora Sokola se domnívám, že státní zastupitelství funguje v zásadě dobře a dělá to, co mu ukládá zákon. Chápu potřebu některých obhájců se proti tomu vymezit," napsal.
Potlačení procesních práv
Státní zástupci, soudci, advokáti a další právnické profese by podle něj neměli zapomínat na to, že jsou příslušníky jednoho stavu. "Proto bych namísto siláckých řečí uvítal raději kolegiální přístup. Jde totiž nejen o to, jak se vnímáme navzájem, ale také o to, jak jsme vnímáni společností," podotkl.
Viceprezident Unie obhájců ČR Lukáš Trojan se domnívá, že státní zastupitelství potlačuje procesní práva, spravedlivý proces se vychyluje na stranu represivních složek a obcházejí se ústavní normy. „Tento styl uvažování se pozvolna mění v trend, kterým je snaha o disbalanci, o porušení rovnováhy," tvrdí.
Obnova rovnováhy
Zájmový spolek chce proto „obnovit rovnováhu ochrany lidských práv a represe" a dávat v tomto ohledu podněty České advokátní komoře i představitelům státu. Unie hodlá přibírat i další členy z řad advokacie. Česká advokátní komora spolek podporuje, její předseda Martin Vychopeň se dnešní tiskové konference zúčastnil na straně řečníků.
Vedle Sokola a Trojana jsou zakládajícími členy unie advokáti Tomáš Gřivna, Marek Nespala, Filip Seifert, Petr Toman a Václav Vlk. „My nejsme žádná parta z hospody, žádná parta kamarádů. Každý máme svůj svět a své klienty. To, co nás přivedlo dohromady, je stejné vědomí, že se tu děje něco, co by se tady dít nemělo," poznamenal k tomu Sokol.
Pochybení
Mezi postupy, které unie kritizuje, zmínili advokáti vedle kauzy Lessyho i trestní stíhání exposlanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy či někdejšího generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly.
Trojici exposlanců hájili právě Nespala, Gřivna a Trojan. V případu údajného podplacení zákonodárců „trafikami" figurují i Toman se Seifertem, kteří obhajují obviněného Fuksova exnáměstka Romana Bočka. Advokáti státnímu zastupitelství vyčítají v tomto případě konkrétně to, že přehlížel poslaneckou imunitu jejich klientů, kteří strávili měsíc ve vazbě, než Nejvyšší soud rozhodl, že jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.
V kauze Kuly, který byl v roce 2012 obviněn ze zneužití pravomoci kvůli nákupu objektu ve Vidnavě, unie upozorňuje na porušování ustanovení o příslušnosti žalobců. Nejvyšší soud až loni předal případ příslušnému státnímu zástupci, který následně Kulovo obvinění zrušil. Spolek navíc poukázal na to, že nákup budovy ve Vidnavě schválil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po doporučení odborné komise, kterou vedla současná šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.
Za „mimořádný případ nezákonnosti" pak unie považuje trestní stíhání exstarostky Libušína Marie Minaříkové, která byla zproštěna obžaloby ze zpronevěry a zneužití pravomoci až po 11 letech."