Šikanovaní advokáti
2.12.2013, Týden, str. 30, Jana Kalinová
Setkává se s tím v poslední době stále více advokátů: domovní prohlídky, prohrabování materiálů chráněných advokátním tajemstvím, zastrašování. Vyplývá to z materiálů a výpovědí některých z nich, které se TÝDNU podařilo získat.
Arogance moci. Tak shrnula advokátka Romana A. počínání Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který jí a jejímu manželovi – rovněž advokátovi – vtrhl do bytu. Povolení k domovní prohlídce se samozřejmě týkalo pouze jednoho případu. Jenže muži zákona udělali rovnou „plošný nálet“. „Po zuby ozbrojení policisté nám běhali po bytě. Začali prověřovat listiny, které jsou chráněny mlčenlivostí, týkaly se úplně jiných osob. Když jsem jim to řekla, vůbec to nereflektovali. Stáhli si data z počítačů, která také s danou věcí nijak nesouvisejí,“ vzpomíná právnička na nedávný střet s muži zákona.
„Ze strany policie jde o aktivitu bezuzdnou a ničím nekontrolovanou,“ podotkla s tím, že se policisté dopustili i jiných pochybení. „Nepřizvali k prohlídce člena advokátní komory, což je jejich povinnost. Ten má kontrolovat, zda materiály, které odnášejí, skutečně souvisí s danou kauzou.“ Advokátka proti tomuto postupu podala ústavní stížnost a podnět Senátu. Zatím žádné resumé neobdržela.
Policie je jiného názoru. „Postupujeme podle zákona. Pokud se někomu něco nelíbí, má možnost podat stížnost standardní cestou,“ řekl TÝDNU mluvčí nařčeného útvaru Pavel Hanták.
Těhotná žena na mušce
Podobně jako další advokáti, kteří se dostali do konfl iktu s policií, se Romana A. obrátila také na Výbor odborné pomoci a na ochranu zájmů advokátů, jehož předsedou je renomovaný právník Marek Nespala. „Nemohu se ubránit dojmu, že po několika klidných letech přišla policejní akce, boj proti korupci, která s sebou nese snahu bojkotovat práci advokátů hraničící s omezováním lidských práv,“ míní Nespala. „Něco takového známe z totality, kdy to byly zátahy proti zelinářům, pumpařům nebo vekslákům. Krátce po pádu starého režimu začal boj proti tunelářům, podvodníkům s drahými kameny či akce Čisté ruce. Všechno to skončilo fiaskem.“
Na výbor, který ovšem nemá přímé páky na orgány činné v trestním řízení, se advokátů obrací stále více. Pochvaluje si ho třeba právník Julius Kramarič, který je stíhán již třetí rok, a to v souvislosti s obhajobou Arménů. „Výbor chrání advokáty perzekvované za to, že dobře dělají svou práci.“
Kramarič se s policejní zvůlí setkal nejen sám, přítomna tomu byla i jeho těhotná partnerka. „Snídali jsme v hotelové restauraci. Zrovna jsem žvýkal croissant, když na nás naskákalo třicet ozbrojených policistů. Estráda pro celý hotel,“ vzpomíná. „Aby mířili na těhotnou ženu samopalem, na to jsou hrdinové…“ Právník je přesvědčen, že policisté proces vykonstruovali, o čemž prý svědčí jeho opakované zproštění obžaloby.
Advokátka Michaela Pretschová sice nestála přímo proti namířeným zbraním, ale stala se za podivných okolností terčem odposlechů. Zjistila to v rámci obhajoby policisty. „To, že se známe, on je policista a já advokátka, která hájí i kosovské Albánce, bylo jedním z důvodů použití odposlechů v souvislosti s korupcí, která se samozřejmě neprokázala. Považuji to za špinění dobrého jména advokáta,“ namítá. „Řekla bych, že se moc výkonná nadmíru dere nahoru a může si všechno dovolit.“
Policejní vyděrači
Na zásah do výkonu práv advokáta si stěžuje i právník Ondřej Múka, který přišel na policii vyzvednout krabice klientových dokumentů. „Ležely na stole, formálně mi je předali a hned mi je policejní orgán sebral.“ Nápravy tohoto protiprávního kroku se domohl až na státním zastupitelství. „Pro klienta to bylo těžko pochopitelné.“
Pod tlakem a v nejistotě žil též právník Jiří Č., který byl v souvislosti s funkcí likvidátora obchodní společnosti v pozici „sprostého podezřelého“. Po zásahu výboru chránícího advokáty policie věc odložila.
Výbor vznikl za vlády Jiřího Paroubka, kdy ještě doznívala policejní akce Čisté ruce, odstartovaná kabinetem Miloše Zemana. „Policisté zastrašovali a vydírali podnikatele i jejich advokáty. Šli takříkajíc přes mrtvoly,“ vzpomíná Nespala na dobu, kdy v kauze Komerční banky – B. C. L. Trading hájil dva členy představenstva a čtyři řadové manažery. „Vyšetřovatel mi řekl, abych neobhajoval další bankéře v tomto případu. Že mě zavřou, že jim překážet nebudu.“
Nespala nebyl sám, koho měla zastrašit policejní zvůle. „Něco obdobného se stalo i Tomáši Sokolovi. Policie také uvažovala o jeho zadržení,“ připomíná Nespala. Dalším příkladem je advokát Aleš Rozehnal. Jeho nezákonné stíhání za krácení daní se táhlo osm let. Na státu zatím za nemajetkovou újmu vysoudil necelou čtvrtinu z požadované sumy, tedy 1,69 milionu korun.