Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokáti chtějí odložit účinnost nového občanského zákoníku

12.10.2013, tyden.cz

Česká advokátní komora přijala na svém pátečním sněmu usnesení, aby její předsednictvo učinilo kroky k odložení účinnosti nového občanského zákoníku. Informaci, kterou přinesla Česká televize, potvrdila ji mluvčí komory Iva Chaloupková.

Česká advokátní komora (ČAK) přijala na svém pátečním sněmu usnesení, aby její předsednictvo učinilo kroky k odložení účinnosti nového občanského zákoníku. Informaci, kterou přinesla Česká televize, potvrdila ji mluvčí komory Iva Chaloupková. Zdůraznila však, že přijetí usnesení neiniciovalo vedení ČAK, ale individuálně advokát Karol Hrádela. Nový civilní kodex bude účinný od 1. ledna, Hrádelovi vadí celá jeho koncepce.

Na volební sněm se zaregistrovalo zhruba 1800 advokátů. V době, kdy se hlasovalo o Hrádelově návrhu, byly v sále podle Chaloupkové přibližně jen dvě stovky lidí. Pro návrh zvedlo ruku 125 z nich. Předsednictvo se bude usnesením, které je pro něj závazné, zabývat na své nejbližší schůzi. Komora je nicméně profesní organizací a sama nemůže účinnost přijatého zákona nijak ovlivnit.

"Vadí nám celá koncepce občanského zákoníku. To, že si v řadě věcí odporuje, jsou ohromná rizika pro veřejnost. Jedná se o zákon, který je dlouhodobě odbornou veřejností kritizován, byť se o tom ve sdělovacích prostředcích nehovoří," řekl České televizi Hrádela, který v minulosti neúspěšně kandidoval na děkana plzeňské právnické fakulty a který proslul mimo jiné jako obhájce rozhodčího Václava Zejdy ve fotbalové korupční kauze označované jako "kapříci". Letos také zastupoval skupinu senátorů, kteří u Ústavního soudu požadovali zrušení církevních restitucí.

Nový občanský zákoník je obsáhlý kodex, který společně se zákonem o obchodních korporacích a zákonem o mezinárodním právu soukromém přinese zásadní změny do českého soukromého práva. Od ledna nahradí současný občanský zákoník, který byl přijat v roce 1964 a vychází z tehdejších názorů na soukromé právo. Proto byl od té doby mnohokrát novelizován, což přispělo k roztříštěnosti úpravy občanskoprávních vztahů do řady různých předpisů. Jedním z cílů autorů nového zákoníku bylo vytvořit komplexní normu.

Snahám o odložení účinnosti čelil kodex opakovaně. I v současné době je na internetu petice, která vyzývá Sněmovnu, Senát a vládu k "veřejnému projednání vážných obav občanů z blížící se účinností nového občanského zákoníku a souvisejících předpisů". Kritici zákoníku vyčítají například i údajnou nesrozumitelnost některých použitých pojmů. Tvrdí také, že soudy ani občané zatím nejsou na tak zásadní změnu připraveni. Zastánci nového zákoníku však poukazují na to, že za kritikou kodexu může stát i neochota části právnické obce učit se novým pravidlům.

 

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi