Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Ištvan šel k advokátům pro dokumenty ke kauze Nagyová. Neuspěl, důkazy si nechali

25.9.2013, iHNed.cz, Jakub Fajnor

K části důkazů zajištěných policií v kauze Jany Nagyové prý možná nebudou mít vyšetřovatelé vůbec přístup. Podle České advokátní komory totiž policisté k domovní prohlídce nepřizvali jejího zástupce. S tím ale nesouhlasí vrchní státní zástupce Ištvan, který si zapečetěné dokumenty vyžádal.

Česká advokátní komora (ČAK) odmítla vyšetřovatelům kauzy kolem Jany Nagyové vydat část důkazů zabavených při domovních prohlídkách. Uvedl to server iDNES.cz.

Mezi důkazy jsou i věci Tomáše Jindry, který je advokátem lobbisty Iva Rittiga a pracoval také jako poradce exministrů Petra Bendla a Martina Kuby (oba ODS). ČAK argumentuje povinností advokátů zachovávat mlčenlivost.

Pro zapečetěné dokumenty, nosiče dat a počítač si podle serveru přišel před několika týdny olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komora mu prý ale věci nevydala s tím, že žalobci a policisté nemají právo do nich nahlížet.

"K domovní prohlídce musí být přizván zástupce České advokátní komory. Ten uděluje souhlas, do kterých listin orgány činné v trestním řízení nahlížet mohou a do kterých nahlížet nemohou, protože obsahují skutečnosti kryté povinností mlčenlivosti advokáta," popsala mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

V případě Jindry zástupce ČAK neudělil souhlas s nahlížením policistů a vyšetřovatelů do nosičů dat, dokumentů a počítače. Věci zajištěné při domovní prohlídce proto skončily zapečetěné u advokátní komory. Okresní soud, který prohlídku nařídil, poté požádal krajský soud, aby souhlas s nahlížením do listiny vydal on. Podle Chaloupkové to však krajský soud neudělal.

Ištvan je ale jiného názoru. Krajský soud podle něj dospěl k závěru, že věci byly zajištěny v prostorách, kde advokát nevykonává svoji praxi. Opatření kvůli povinnosti mlčenlivosti, tedy povolání zástupce advokátní komory, proto nebylo třeba.

Komora a žalobci se tak nyní přou o výklad práva. Situace může vést k tomu, že vyšetřovatelé se k části důkazů vůbec nedostanou. Podle žalobců to ale na vyšetřování kauzy nebude mít dopad.

Kauza Nagyová se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a také zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky expremiéra Petra Nečase (ODS).

Kriminalisté se k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevuje v souvislosti s touto údajnou skupinou i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky či exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi