Nepřehlédněte!


BEZPLATNÉ PRÁVNÍ
PORADENSTVÍ
ZDE    

  • FOO
  • FOO
  • FOO

Advokátní komora zrušila Kočímu roční zákaz výkonu advokacie

27.2.2013, Zpravodajství ČTK

Praha 27. února (ČTK) - Odvolací senát České advokátní komory (ČAK) zrušil rozhodnutí, kterým kárná komise zakázala advokátovi Petru Kočímu na rok vykonávat advokacii. Případ jí vrátil k novému projednání. ČTK to dnes sdělil jeho právní zástupce Václav Vlk. Kočí čelí kárné žalobě proto, že u mosteckého soudu jménem své klientky vznesl námitku podjatosti vůči znalci, kterou odůvodnil mimo jiné jeho židovským původem.

"Odvolací kárný senát zrušil výše zmíněné rozhodnutí a věc vrátil původnímu kárnému senátu k dalšímu řízení, ve kterém bude třeba doplnit dokazování a následně znovu rozhodnout," uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Kočí při hlavním líčení u Okresního soudu v Mostě zastupoval členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucii Šlégrovou. Žena si prostřednictvím Kočího stěžovala na podjatost odborníka na extremismus Michala Mazla, který její výroky na shromáždění v Litvínově označil za propagaci nacismu a antisemitismu. Námitku odůvodnil advokát mimo jiné tím, že má znalec k věci kvůli svému židovskému původu zvláštní poměr.

Odborníkův původ vyvodili Šlégrová s Kočím z příjmení Mazel, které podle nich vzniklo z hebrejského slova Moše. "Jako osoba židovského původu znalec bezesporu vnímá velmi citlivě otázku šoa (holokaustu) a německého nacionálního socialismu, a jako řada dalších soukmenovců má tendenci reagovat se zvýšenou citlivostí, která může přerůstat až v nepatřičnou vztahovačnost, na jakékoli náznaky v tomto směru," napsal Kočí ve stížnosti.

Advokát následně novinářům řekl, že při výkonu advokacie mají oprávněné zájmy klienta přednost nejen před zájmy advokáta, ale i před ohledem na jiné advokáty a další lidi. Uvedl, že nikdy netvrdil, že by lidé židovského původu nemohli zastávat funkci znalce. V posuzování pravicového extremismu však podle něj pravděpodobně nemohou být nestranní.

Kočího námitka vzbudila značný rozruch veřejnosti. V médiích proti němu ostře vystoupil například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Přejít na hlavní stránku Zobrazit desktop verzi