Letos bude přijato 75 % uchazečů
15.1.2013, Mladá fronta DNES, str. 1, Michaela Kučerová
Kdo bude v tomto roce dělat přijímačky na vysokou školu, má dobré vyhlídky.
I ti, kdo se budou hlásit na některé -obvykle přeplněné - humanitní obory, mají šanci uspět.
Pokud jste si nevybrali studium na uměleckých školách, architekturu, medicínu nebo práva, což jsou nejžádanější obory, jsou letos vaše šance na přijetí ke studiu velice dobré. Celkově bude na vysoké školy přijato přes 75 procent uchazečů. Tradičně nejsnáz se dostanete na technické školy.
Více než poloviční šanci na úspěch máte i na veřejných školách humanitního zaměření, kde ještě před pár lety byly možnosti méně než třetinové. Například na Filozofickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích přijali v loňském roce 63,2 procenta uchazečů a v Ústí nad Labem se do prvního ročníku dostalo dokonce přes devadesát procent zájemců o filozofii.
Je to způsobeno nejen padající demografickou křivkou, a tudíž menším počtem maturantů, kteří opouštějí střední školy, ale také vysokým nárůstem nových oborů a stálým přírůstkem soukromých vysokých škol. Těch je v současnosti už 44.
„Všechny vysoké školy v republice nabízejí více než 9 000 akreditovaných studijních oborů. I tak každým rokem přibudou nové,“ konstatuje Jiří Kadlec, ředitel a šéfredaktor Centra vzdělávání Amos, které se na problematiku vysokých škol specializuje.
Nově lékařská genetika i angličtina v elektrotechnice
V bakalářském studiu například otevírá nové obory dozimetrie a aplikace ionizujícího záření nebo fyzika a technika termojaderné fúze Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity nabízí obor lékařská genetika a molekulární diagnostika. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zase obor veřejná správa a spisová služba nebo řecká antická filologie. Na Fakultě chemické technologie VŠCHT najdete nový obor chemie a materiály ve forenzní analýze, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně otevře obor angličtina v elektrotechnice a informatice. Nové obory vznikají i v oblasti pedagogické, zemědělské či historické.
Konkrétní možnosti studia najdete třeba na webových stránkách http://www.kampomaturite.
cz, najdivs.cz nebo přímo na stránkách vysokých škol.
„Budoucím studentům doporučujeme prozkoumat nejen fakultní webové stránky, ale také servery kateder a ústavů, které zajišťují výuku. Tam mohou najít například studijní plány jednotlivých oborů i informace o dění ve škole,“ doporučuje Martin Víta, provozovatel studentských informačních stránek Kurzy-Fido.cz.
Můžete se hlásit na více škol
Měli byste tedy zasednout k počítači a důkladně projít všechny možné informační zdroje od souhrnných studentských webů po stránky jednotlivých škol. Jakmile si uděláte představu o nabídce studia, můžete své požadavky konkretizovat a najít školy, na které byste se chtěli dostat. Máte na to ještě dost času. Veřejné vysoké školy většinou přijímají přihlášky do 28. února, výjimkou jsou některé technické. S rozhodováním však zase moc neotálejte, abyste měli dostatek času na zorganizování přípravy k přijímacím zkouškám (o nich vyjde speciální příloha MF DNES i s ukázkami testů 29. ledna).
Přihlášek si můžete podat, kolik chcete. Jenom byste měli myslet na to, že za každou zaplatíte asi 500 korun, které vám nikdo nevrátí, i když si na jaře studium rozmyslíte a nepůjdete ani ke zkouškám. Také se nezapomeňte podívat, kdy která škola přijímačky má, aby se vám termíny nekryly. To, že děláte zkoušku na jiné škole, většinou jako omluva nestačí.
Advokát jenom z veřejné VŠ
Jestli uvažujete o nějakém hodně žádaném směru, vyberte si jako zálohu obor, kam je přijetí snadnější. A to klidně na stejné fakultě. Šanci změnit náplň dává i studium strukturované na bakalářský a magisterský stupeň. Prohlédněte si i nabídku soukromých škol, které kromě nejrozšířenějších ekonomických a manažerských studií vypisují i obory zdravotnické, pedagogické, právní či jazykové. Na soukromé škole lze studovat i psychologii nebo architekturu.
Pozor na právnická studia. Na soukromých školách získáte pouze bakalářský diplom a můžete pracovat jako firemní právníci, ve státní správě či samosprávě. Ani když absolvujete magisterské studium práva na některých zahraničních soukromých školách působících v tuzemsku, nemůžete se v Česku stát advokátem. Studium vám totiž Česká advokátní komora neuzná, protože tu není akreditováno.
Pokud tedy toužíte po kariéře advokáta, musíte zkusit štěstí na jedné ze tří českých veřejných právnických fakult (Praha, Brno, Olomouc), které magisterské studium umožňují a berou zhruba pětinu zájemců.
Podle sdělení plzeňské právnické fakulty zatím letos přijímají přihlášky pouze do bakalářských oborů. Zda se znovu otevře magisterský cyklus, není jisté. „Čekáme na vyjádření Akreditační komise, žádost jsme samozřejmě znovu podali,“ říká pracovnice studijního oddělení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.