Neznalost práva advokáty neomlouvá
9.1.2013, Právo, str. 6, Filip Princ
Advokát Milan Hulík na otázku moderátora Moravce, na čem bude založena jeho ústavní stížnost proti prezidentské amnestii, pronesl v neděli neuvěřitelné věty.
„Ústavní stížnost bude postavena na porušení práva rovnosti, to znamená porušení práva především těch poškozených občanů, kteří se už nikdy nemůžou domoci svých nároků vzhledem k tomu, že pokud je budou muset uplatnit, a nic jiného jim nezbývá, v civilním řízení, tak jejich nároky po uplynutí tříleté promlčecí lhůty jsou již promlčeny,“ uvedl Hulík.
A pokračoval slovy: „Chtěl bych zdůraznit, že z hlediska historického to je poprvé od bělohorských konfiskací, kdy nakradený majetek zůstane pachatelům, zlodějům, zatímco ti, kteří byli poškozeni, kterým byl ten majetek odcizen, se již nikdy nebudou domoci jeho navrácení nebo aspoň nějakého odškodnění.“
V podobném duchu vystoupila i advokátka Hana Marvanová, která k amnestii prezidenta republiky mj. uvedla: „Oni teď kvůli amnestii náhradu škody nemůžou vlastně vysoudit a představa, že se toho budou domáhat v civilním řízení, je naprosto iluzorní.“ Tímto bych chtěl oba advokáty upozornit na ustanovení § 112 občanského zákoníku, které upravuje tzv. stavení promlčecí doby. V případě, že poškození v trestním řízení včas uplatnili své nároky podle ust. § 43 odst. 3 trestního řádu (v tzv. adhezním řízení), promlčecí doba ve svém běhu po dobu trvání adhezního řízení nepokračovala.
Pokud nebylo právo poškozených v adhezním řízení v rámci řízení trestního uspokojeno (v tomto případě z důvodu amnestie ve formě abolice, tedy zastavení trestního stíhání), mohou, aniž by se jejich nárok promlčel, uplatnit své právo v občanském soudním řízení, a to v době, kdy běh promlčecí doby pokračuje do jejího úplného uplynutí. Takovýto postup však vyžaduje výrazně vyšší aktivitu právních zástupců poškozených, kteří ponesou na straně žalobců v civilním řízení důkazní břemeno. V trestním řízení tuto aktivitu mohli právní zástupci poškozených delegovat na státního zástupce, popř. soud.
Hysterické výroky tohoto typu, obsahující hrubou neznalost, mohou v řadách poškozených vyvolat nemalou paniku a dojem, že jejich práva jsou navždy pohřbena. Nejsou.