Amnestie živě: Klaus dle advokáta lže, bouří se i obce
7.1.2013, aktualne.cz
Podle Lásky prezident lže, že pustil prvotrestané. V obcích sundávají Klausovy portréty
Praha - Podle advokáta Václava Lásky Václav Klaus lže ve svém zdůvodnění amnestie. Není podle něj pravda, že pustil výhradně prvotrestané, nepodmíněný jednoroční trest prý získávají z 95 % recidivisté.
Zpochybňuje i Klausovo tvrzení, že by evropský soud zastavoval trestní řízení, která se vedou více jak osm (respektive šest) let.
Proti amnestii se bouří také část senátorů ústavní stížností. Bouří se i řadoví politici. Například starostové malých obcí na protest sundávají portrét prezidenta ze stěn.
Návrh ústavní stížnosti na zrušení části amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus, mají senátoři dostat v úterý. Odeslat ji chtějí do konce týdne, řekla v pondělí senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz).
Podle ní bude pod stížností více než 17 potřebných senátorských podpisů, nové přibývaly po nedělním oznámení o přípravě stížnosti.
S amnestií nesouhlasí také 80 procent obyvatel země. Mezi nimi jsou i desítky starostů a učitelů, obcemi se dokonce rozšířila výzva "Sundejte portrét prezidenta ze stěn!".
Věznice mezitím propouštějí další vězně, jiní trestanci čekají na výsledek odvolacích řízení.
Vedoucí politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl v České televizi odmítl, že by vyhlášení amnestie bylo neuvážené.
V diskuzích o rozhodnutí o amnestii byli podle něj přítomni nejbližší prezidentovi spolupracovníci a rovněž přední právníci.
Kritika amnestie pak podle Jakla pramení hlavně z "krvelačnosti" některých lidí. "Jsou lidé, kteří jsou velmi krvelační, kterým by se prezident zavděčil konáním poprav sprostých podezřelých, ale pak jsou lidé přemýšlivější, kteří si dají tu práci a přečtou si text amnestie - což málokdo udělal - a o ty není třeba mít strach," uvedl.
Jakl také přiblížil, komu prezident udělí očekávané milosti. "Zřejmě to budou lidé, u kterých bylo pravomocně rozhodnuto a bude to asi někdo, kdo má trest vyšší než 1 rok s podmínkami nebo vyšší než 2 roky bez podmínek, ale spekulovat o tom nechci, je to pravomoc prezidenta, myslím, že to má už rozmyšlené," doplnil.
Amnestie zřejmě zahrne i českého občana zadržovaného řadu měsíců v Irsku na základě českého zatykače po odsouzení za úvěrový podvod. Informovala o tom irská média.
Podle serveru Newstalk netají v tomto ohledu irská justice rozladění nad zbytečnými náklady a námahou, které byly kolem tohoto případu tamějšími úřady vynaloženy.
Český občan Alexandr Malík, který byl dnes v podvečer stále ještě v databázi české policie pro hledané osoby, strávil osm měsíců v irské vazební věznici Cloverhill.
Zadržen byl v květnu na základě evropského zatykače poté, co byl v roce 2008 odsouzen v ČR v nepřítomnosti k dvěma letům vězení.
Okresní soudy ve Zlínském kraji přezkoumávají případy podmíněných a alternativních trestů, na které by se měla vztahovat amnestie. U každého ze čtyř soudů v regionu půjde minimálně o několik stovek, celkem tedy o tisíce kauz.
Projednání všech soudům zabere týdny či měsíce. Soudci totiž nemohou dát stranou běžnou agendu a nařízená jednání. Někteří se také netají pocitem zmaru, amnestie se totiž vztahuje na drtivou většinu případů, které v posledních letech soudili.
Ve Zlínském kraji není věznice, soudy tak u nepodmíněných trestů, na něž se vztahuje amnestie, řeší pouze případy lidí, kteří měli do věznic teprve nastoupit. V celém kraji jde o desítky lidí, prakticky všechny kauzy jsou už vyřešeny.
Hrad už reagoval na pondělní výzvu "Sundejte portrét prezidenta ze stěn!". Ve svém prohlášení uvedl, že ředitelé škol by měli chránit děti před projevy pokleslého politického boje.
"Jestli je pravda, že se vyskytli ředitelé škol, kteří podléhají mediální hysterii některých opozičních politiků a různých médií, a dokonce sundávají obrazy hlavy státu ze stěn školních tříd, pak je na místě požádat je, aby alespoň děti, za jejichž výchovu přebírají částečnou odpovědnost, chránili před projevy pokleslého politického boje," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.
Tvrzení o pokleslém politickém boji odmítl šéf poslaneckého klubu vládní TOP 09 Petr Gazdík, který je současně předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Starostové podle něj nemají potřebu vést boj s někým, kdo za pár týdnů končí. "Ono je to horší. Už mají posledních excesů pana prezidenta prostě dost," prohlásil.
Až několik měsíců bude ještě amnestie zaměstnávat české soudy. Propouštění vězňů sice pomalu končí, ale každý okresní soud musí prověřit stovky až tisíce dalších kauz, v nichž byly uloženy podmíněné či alternativní tresty.
Někteří soudci se proto obávají zpomalení rozhodování v jiných případech. Na základě amnestie bylo doposud propuštěno 6145 vězňů, celkem se může dotknout až 32 000 lidí.
Například pražské soudy budou přezkoumávat až 15 000 spisů a prominout by nakonec mohly tresty zhruba 8000 lidí, uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Podobně na tom bude asi každý z větších krajů.
České věznice propustily na základě amnestie na svobodu již 6145 vězňů. Od nedělního poledne tak počet propuštěných vzrostl o dalších 76 osob. Uvedla to vězeňská služba na svém webu.
Podle informací vězeňské služby zatím nejvíce vězňů - 379 - opustilo brány věznice Stráž pod Ralskem. Následuje Kynšperk nad Ohří s 376 a Ostrov s 321 vězni. Dalších 12 káznic překročilo hranici dvou stovek propuštěných osob.
K 1. lednu, kdy byla amnestie vyhlášena, bylo v 36 českých věznicích celkem 22 638 vězňů. Po amnestii tedy vyšla na svobodu více než čtvrtina z nich.
Lidé, které by mohla poškodit amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem, mohou využít bezplatné právní porady organizované Českou advokátní komorou (ČAK) v Praze a krajských městech.
Komora jim zároveň může určit advokáta, který je bude zastupovat za sníženou cenu nebo zdarma v případech, že si jeho služby nemohou dovolit. Řekla to mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
Klaus v rámci amnestie nařídil zastavit trestní stíhání, která trvají déle než osm let a jejich sazba nepřevyšuje deset let vězení. Tyto podmínky splňují i některé velké hospodářské kauzy, ve kterých figuruje značný počet poškozených. Vymáhání náhrady škody se těmto lidem může po zastavení stíhání značně ztížit.
"Doporučujeme poškozeným osobám, jejichž nároky byly nebo mohou být dotčeny amnestií prezidenta republiky, aby se obrátily na advokáta," uvedla Chaloupková.
Okresní soudy v Plzeňském kraji už přezkoumávají případy podmíněných a alternativních trestů, na něž by se měla vztahovat amnestie. U každého ze soudů jde přitom o stovky věcí, jejichž projednání celkově zabere minimálně pár týdnů.
Nejhůř je na tom Okresní soud Plzeň-město, jenž má kauz tisíce a práci na přezkumu všech odhaduje na měsíce. Mnozí soudci se shodují i na tom, že nyní mají pocit zmaru, neboť není výjimkou, že se amnestie vztahuje až na 90 procent jimi odsouzených.
Podle soudů se dá předpokládat, že se trestná činnost začne zase vracet. Například u neplacení výživného prý "matky počkají čtyři měsíce a v dubnu půjdou podat trestní oznámení".
Advokát Václav Láska, jenž v pondělí na svých facebookových stránkách zveřejnil trestní oznámení na premiéra Nečase a exposlance Šnajdra, Fuksu a Tluchoře, zaujmul v sobotu jiným materiálem. V něm tvrdil, že prezident Václav Klaus ve zdůvodnění amnestie lže.
"(...) Zejména jsem si mohl udělat jednoznačný závěr, že Václav Klaus je lhář. Jako advokát bych měl používat termín 'nemluví pravdu', ale přijde mi nepřiléhavý. Václav Klaus lže o důvodech vyhlášení své amnestie. Pokud jde o odpuštění nepodmíněných trestů, lže o tom, že chtěl dát novou šanci prvotrestaným. Nepodmíněné tresty odnětí svobody do jednoho roku (které amnestií odpustil) jsou totiž udělovány jen recidivistům. U prvotrestaných je takový nízký trest v naprosté většině případů podmíněně odložen. Václav Klaus tedy propustil z věznic 95 % procent recidivistů a lže nám o tom, že dává novou šanci prvotrestaným.
Tohle je ale nezajímavá lež, protože se jí jen obhajuje omáčka, kterou se má zakrýt hlavní sousto amnestie. Tedy zastavení trestních řízení, která se vedou více jak osm let. A právě tady přichází lež hlavní. Prý tak Václav Klaus předešel rozhodnutí evropského soudu, neb kdyby si jím amnestovaní obžalovaní u tohoto soudu stěžovali, byli by úspěšní. Ale to je lež. Evropský soud každou takovou stížnost posuzuje individuálně a leckdy dojde k závěru, že se o délku řízení přičinil i sám stěžovatel a jeho stížnost zamítne. Tedy ne zdaleka všichni amnestovaní by u tohoto soudu byly úspěšní.
A zejména, i když evropský soud stížnosti vyhoví, pak jeho rozhodnutí vede jen k finanční satisfakci stěžovateli, či zmírnění nebo dokonce odpuštění trestu (což považuji za spravedlivé). Nikdy však nevede k zastavení trestního stíhání (o vině se vždy rozhodne a stěžovatel se nemůže stát nevinným jenom proto, že řízení trvalo dlouho). A nikdy nevede k odpuštění povinnosti uhradit vzniklou škodu. A to jsou právě následky, které Václav Klaus svojí amnestií způsobil, a kterých by se amnestovaní nikdy u evropského soudu nedomohli."
Podle něj jsou však hloupé hlasy, volající po obvinění prezidenta z vlastizrady či z rozvracení republiky. On navrhuje jeho ignorování. "Víte jaký je to pro narcise trest, když ho nikdo neobdivuje? Když nikoho nezajímá? Když nemůže nikde exhibovat? Máme možnost Václava Klause potrestat. Nenásilně, elegantně a pro něj velmi tvrdě," dodává Láska.
Na úřadech práce v Olomouckém kraji se od minulého týdne zaregistrovala zhruba stovka amnestovaných vězňů, kteří po propuštění z vězení hledají zaměstnání.
Míru nezaměstnanosti amnestovaní ale zvýší jen mírně, uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
"Minulý týden se na úřadech práce v celém Olomouckém kraji přihlásilo přes 3000 nových uchazečů o zaměstnání, z toho stovka byli amnestovaní vězni," uvedl Mikšaník.
Amnestovaní vězni mají podle Mikšaníka na trhu práce horší pozici, protože zaměstnavatelé většinou požadují čistý trestní rejstřík.
Poslanecký klub sociálních demokratů se v úterý po poledni sejde, aby vyvolal mimořádnou schůzi sněmovny, jejímž jediným bodem bude hlasování o nedůvěře vládě.
ČSSD chce vyslovit vládě nedůvěru kvůli současné prezidentské amnestii. Nelíbí se jí rozsah amnestie.
Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky budí amnestie podezření, že byla účelově prosazena proto, aby učinila tlustou čáru za podvody a kauzami, které mají počátek v divoké privatizaci 90. let.
Policie musela v uplynulých dnech řešit hned několik případů, kdy lidé propuštění v rámci amnestie znovu porušili zákon.
Jedním z nejvážnějších případů je vražda muže v Chebu, ze které policie obvinila amnestovaného pětapadesátiletého muže. Pachatel je nyní ve vazbě.
Dalším zadrženým je muž, který jen pár hodin po propuštění z vězení pronásledoval devadesátiletou ženu až do domu v Ostrově na Karlovarsku, kde jí ve výtahu ukradl peněženku. Navíc ženě způsobil zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření.
Jiný případ zaznamenali policisté v Kralupech nad Vltavou, kde amnestovaný muž v jednom z barů poničil v opilosti vybavení v celkové hodnotě 5 500 korun. Naštvalo ho totiž, že mu obsluha v jeho stavu odmítla nalít další alkohol.
Stížnost senátorů, kterou připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.
Má být proto namířena proti druhé části Klausovy amnestie, která zastavuje trestní stíhání, jež trvají déle než osm let.
Kancelář prezidenta chystanou ústavní stížnost podrobněji nekomentovala. "Považuji to za pouhé politické gesto," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.
Starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík pro Aktuálně.cz uvedl, že k pondělnímu poledni se k výzvě "Sundejte portrét prezidenta ze stěn!" připojilo již více než sto obcí. Zapojila se i většina místních škol.
Organizátoři se snaží i o získání podpory od politiků. Špendlík uvedl, že už osobně oslovil senátorku Alenu Gajdůškovou, aby pro akci získala podporu v Senátu.
S amnestií nesouhlasí 80 % obyvatel. Tisíce lidí Klausův čin naštval, mezi nimi jsou i desítky starostů či učitelů. Obcemi se šíří výzva "Sundejte portrét prezidenta ze stěn!".
Starostové začali sundávat portréty prezidenta Václava Klause ze stěn obecních úřadů a ke stejnému kroku vyzývají také ředitele škol nebo úřadů, kde jsou umístěny další Klausovy podobizny.
"Prezidentův portrét má dokreslit důstojnou atmosféru místa. Prezident má také být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky a dobrým mravům. Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii mezi jinými i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí," objasnil starosta Vysokého Pole Josef Zicha.
Exsenátor Alexandr Novák, který byl odsouzen za korupci ke čtyřem rokům vězení, má znovu štěstí. Kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem již soudce chomutovského soudu o několik dnů odkládá rozhodnutí o tom, zda bude muset nastoupit do pankrácké věznice.
V ní měl vlivný severočeský podnikatel být již na začátku prosince. Tehdy ale před termínem napsal soudu, že je nemocný. Vězeňská služba ČR mu dala za pravdu a navrhla soudcům, ať mu nástup do vězení o půl roku odloží. Chomutovský soud ale dodnes nerozhodl. Zdůvodňuje to přitom obrovským množstvím práce spojené s novoroční amnestií.
Pardubická věznice v podstatě ukončila propuštění vězňů na základě prezidentské amnestie, k dnešnímu ránu jich odešlo 269. Je ale možné, že se odtud ještě někdo na svobodu dostane, protože asi dvacet lidí čeká na výsledek odvolacích řízení. Soudci už ve věznici pracovat nebudou, skončili v neděli.
"O odvoláních bude rozhodovat Krajský soud v Hradci Králové," uvedl mluvčí věznice Tomáš Kubín.
Před zahájením amnestie bylo za mřížemi pardubické věznice 768 vězňů. První amnestovaný vyšel na svobodu minulý týden ve středu. Denně bylo propuštěno 50 až 90 lidí, a to i o víkendu.
Kdy bude na základě amnestie propuštěn úplně poslední vězeň, není jisté. "Mohu jen odhadovat, že soudy se budou snažit odvolací řízení vyřídit co nejrychleji," řekl mluvčí.